Dlaczego strzecha

  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • header.jpg

Strzecha - dlaczego trzcina?

Pod dachem trzcinowym, dzięki właściwościom termoizolacyjnym i wyciszającym,  latem jest chłodniej, zimą cieplej, a przez cały rok cicho, zdrowo i w harmonii z naturą.

Domy kryte trzciną są funkcjonalne, zdrowe i ekologiczne, ale również spełniają wymagania estetyczne ich właścicieli. Łatwo komponują się z naturalnym środowiskiem, a przy odpowiednim zaprojektowaniu konstrukcji dachu (wgłębienia i wybrzuszenia), okien dachowych (wole oczka), częściowym zaokrągleniu i wydłużeniu okapów (tzw. jęzory), pomostów i połączeń, kominów itp. otrzymuje się wręcz "bajkowe" efekty.

Strzecha jest jednym z najbardziej finezyjnych i jednocześnie współgrających ze środowiskiem i krajobrazem pokryć, które niewielu dekarzy potrafi dobrze wykonać. Należy podkreślić, że jedynie przy połaci trzcinowej możemy otrzymać obłe kształty. Żaden inny materiał pokryciowy nie daje takich możliwości plastycznych.

Dach kryty trzciną to jedyny dach, który nie ma punktu rosy (nie zrasza się od wewnętrznej strony dachu).Strzecha jest odporna na grad i ulewy, a nawet czerpie korzyści ze złej pogody: opady pomagają oczyścić dach z piasku i zanieczyszczeń.

Ten dach, to roślina, która zawdzięcza swoje uszczelnienie stożkowi, który ustawiony jest tak wyraźnie, jak to możliwe we wszystkich miejscach. Pożądany wygląd futra na domu nie pozwala dostrzec procesu układania.